Ne postoji dan, sat ili minuta tokom godine a da uposlenici Hitne pomoći nisu na raspolaganju građanima. Trude se na svaki način zdravstvenu uslugu učiniti dostupnom svima, reagovati pravovremeno i na najbolji način. Kontinuirano ulažu u znanje, vještine, opremu, ali i usluge. Poslije otvaranja novih punktova, opremanja i pripremanja službe na motorima, pored svakodnevnih usluga, prevoza dijaliznih pacijenata, na red je došlo i pripremanje i opremanje prostorije za opservaciju pacijenata u centralnom objektu Hitne pomoći.

Opservacija

Cilj je unaprijediti tretman pacijenata, te rasteretiti sekundarni i tercijarni nivo zdravstvene zaštite u KS-u.

– Ovaj projekat realizujemo kroz nekoliko faza. Potrebno je obezbijediti adekvatnu prostoriju za opservaciju, opremiti opservaciju sa pacijent-monitorima uvezanim u centralni ambulantni monitoring uz nabavku ostalog potrebnog medicinskog inventara. Sljedeće je uspostaviti odgovarajuće laboratorijske službe sa adekvatnim odgovorom na zahtjeve opserviranih pacijenata. Održali smo jedan prošireni stručni sastanak sa našim kadrovima kako bi se odredio rad laboratorije s obzirom na to da su reagensi skupi. Što znači da se proširena laboratorijska dijagnostika neće rasipati, bićemo vrlo ekonomični, optimalni i procijeniti kome je i kada to potrebno. Uspostavit ćemo rendgen-službu kao dodatnu dijagnostičku podršku, a zatim uvezati u laboratorijski i radiološki informacioni sistem uz već postojeći ambulantni i bolnički informacioni sistem. Edukacija medicinskog osoblja je nezaobilazna, najavio je dr. Adem Zalihić, direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo.

image

Pripremaju prostorije za opservaciju pacijenata u centralnom objektu Hitne pomoći

Nekoliko faza plana je završeno, a izvjesna je realizacija i ostalih faza kako bi što prije ova prostorija počela sa radom.

Saglasnost ministra

– Naš cilj je poboljšati zdravstvenu uslugu na primarnom nivou. Građani će imati mogućnost da što brže dobiju uslugu, a biće manje razloga da pravimo pritisak prema Općoj bolnici “Prim. dr. Abdulah Nakaš” i KCUS-u. Ova vrsta dijagnostike će nam dati odgovore na brojna pitanja zbog kojih smo ranije slali pacijente na bolnički tretman, jer nismo smjeli rizikovati, odnosno željeli smo otkloniti svaku sumnju na moguća životno ugrožavajuća stanja. Nadamo se da će Vlada KS-a što prije imenovati ministra zdravstva koji bi nam trebao dati saglasnost za formiranje rendgen-službe, istakao je dr. Zalihić.

 

preuzeto sa www.oslobodjenje.ba