“Trogodišnja djevojčica se ugušila košpicom od trešnje”, dogadjaj koji je završio fatalno i uznemirio gradjane i izvan BiH. Ne ulazeći u postpuke koji su uradjeni ili nisu uradjeni u navedenom slučaju, želimo podsjetiti sve nas, da se vrlo lahko možemo naći u sličnoj situaciji. Centar za edukaciju JU ZHMP KS donosi vam kratke upute u kojima se možete podučiti kako riješiti opstrukciju disajnog puta kod beba i djece do dolaska ekipe Hitne medicinske pomoći.
Do aspiriranja stranog tijela u disajni put najčešće dolazi u dječijem uzrastu, i to u dobi od 1 do 3 godine. Djeca u tom periodu svoj svijet upoznaju preko usta, pa će samim tim sve što im dođe pod ruku, prvo staviti u usta. Gušenje uzrokovano stranim tijelom je vodeći uzrok zadesne smrti djece uzrasta ispod 4 godine. Aspiracija stranog tijela može imati teške posljedice kao što su : ponavljane plućne infekcije, oštećenja plućnog tkiva. Na opstrukciju disajnog puta možemo posumnjati ako smo bili svjedok događaja, ako iznenada dođe do pojave simptoma kao što su kašalj, gušenje ili nagon na povraćanje.
Strana tijela su najčešće: organske prirode (zrna graška, graha, kikiriki), neorganske (dijelovi igračaka, dugmad i sl.). Organski materijali apsorbuju tečnost i bubre. Ulja iz orašastih plodova izazivaju upalu sluznice disajnog puta, čime dodatno doprinose opstrukciji. Oštra strana tijela mogu da probiju zid disajnog puta.
Sam pristup kod beba se razlikuje u odnosu na odrasle osobe. Ako se dijete guši zbog stranog tijela, popijene tekućine ili nečeg sličnog, i još je svjesno, i može još uspješno udahnuti, tada dijete potičemo da što više kašlje, da pokuša iskašljati.Nagnemo dijete naprijed da se iskašlje.Možemo nježno udarati po leđima da ubrzamo izbacivanje stranog tijela iz dišnih organa.
Ako prethodnim metodama nismo riješili opstrukciju , slijedite upute iz videa na linku ispod.