Ponukan našim permanentnim problemima oko hospitalizacije pacijenata u bolnice, a posebno tokom pandemije Covid-19, moram obznaniti svoje snove.
Boraveći uTurskoj, u Izmiru, na kongresu Urgentne medicine prošle godine upoznali smo se, između ostalog i sa radom Dispečerskog centra za regiju Izmir, sa oko 5 miliona stanovnika.
Dispečeri u Dispečerskom centru pomoću softvera odredjuju stepen hitnosti intervencija hitne pomoći, ali također imaju i uvid u hospitalne kapacitete svih bolnica i njihove kompetencije.
Prijem u bolnicu isključivo odredjuju dispečeri a prema lokaciji pacijenta (blizina bolnici) i slobodnim bolesničkim posteljama, za dati medicinski problem, u pojedinim bolnicama.
Sve je u funkciji što brže i što bolje usluge građanima.
Mi u Hitnoj pomoći smo već ozbiljno krenuli da gradimo takav sistem, barem onaj dio što je do nas. Nadam se da će nam se dozvoliti da tako nešto uspostavimo u Kantonu Sarajevo.
U sklopu rekonstrukcije objekta Hitne pomoći planirali smo i dislokaciju našeg Dispečerskog centra, kako bi ga učinili izolovanim od bilo koje vrste pritisaka, što je preduslov za čisti profesionalizam.
Također sa kolegama iz Slovenije radimo na uspostavi softvera za Dispečerski centar.
Ostat će samo na nadležnim da budu imali sluha da potpuno profesionalizujemo hitnu hospitalizaciju građana Kantona Sarajevo, i naravno da konačno pokrenu već dozvoljenu rekostrukciju našeg objekta