Iznenadni srčani zastoj se ne događa samo starim i bolesnim osobama. Brojni primjeri iz prakse svjedoče da su žrtve iznenadne srčane smrti bili mladji ljudi ali i sportaši u punoj snazi, koji do tada nisu ni od čega bolovali!
S obzirom na to da se 80% iznenadnih srčanih zastoja događa izvan zdravstvenih ustanova, najčešće kod kuće, na radnom mjestu, na ulici… postoji mogućnost da ćete jednom u svom životu upravo Vi biti svjedok iznenadnog srčanog zastoja, te da će ta žrtva možda biti neko Vama blizak: prijatelj, poznanik, komšija, član porodice ili kolega.
Iznenadni srčani zastoj je stanje u kojem srce prestaje pumpati krv. Tijelo ostaje bez opskrbe kisikom i hranjivim materijama i za samo nekoliko minuta osoba umre.
Jedini postupak kojim taj neželjeni slijed možemo spriječiti jeste brzo pozivanje hitne medicinske pomoći i pravovremeno, rano započinjanje osnovnih mjera oživljavanja uz upotrebu AED-a ( Automatski eksterni defibrilator).
Od trenutka kada osoba doživi srčani zastoj, izgledi za preživljavanje se smanjuju za 10-12% svake minute, tokom koje se ne provodi oživljavanje. Već nakon 4-6 minuta srčanog zastoja mozak je nepovratno oštećen, a nakon 8 minuta osoba gotovo da i nema šanse za preživljavanje.
Zato, ukoliko ne provodite oživljavanje do dolaska hitne medicinske pomoći, male su šanse da priča ovih osoba sretno završi.
Zrčani zastoj ima dvije svoje forme: a to su asistolija (potpuni prekid bilo kakve električne i mehaničke aktivnosti srca) i fibrilacija koja se manifestuje kao treperenje srca.
Postupak kod asistolije jeste masaža srca, a jedini pravi lijek kod ventrikularne fibrilacije je defibrilacija, tj. isporuka kontrolisanih i usmjerenih električnih šokova preko grudnog koša ka srcu u cilju uspostave normalnog srčanog rada.
Nakon što spasilac priključi AED-e uređaj na pacijenta, uredjaj sam analizira srčani ritam, i ako se radi o ventrikularnoj fibrilaciji, sam pripremi i isporuči elektro šok. Ukoliko se elektro šok isporuči u prvoj minuti srčanog zastoja, šansa za uspostavljanje normalnog srčanog ritma je 90%.
Zato, podučite se osnovnim mjerama održavanja života i podržite projekat širenja mreže javno dostupnih AED-ova u BiH.

pogledaj video